I. Gruntowa pompa ciepła
Dolnym źródłem w takich pompach jest ciepło z gruntu. Gruntowa pompa ciepła do produkcji energii cieplnej wykorzystuje ciepło z ziemi i przekazuje je do górnego źródła tj. instalacji grzewczej w budynku. Dolne źródło wykonać możemy w postaci odwiertów pionowych lub wymiennika poziomego. Pompy gruntowe posiadają wyższe COP w stosunku do pomp powietrznych.
Rodzaje gruntowych pomp ciepła
Sondy gruntowe do pomp ciepła (odwierty pionowe).
Sondy gruntowe to pionowe rury wypełnione płynem niezamarzającym (solanką czyli glikolem) i wprowadzone w grunt za pomocą wiertnicy na głębokość od kilkudziesięciu do 150m. Przy wykonywaniu sond o głębokości większej niż 120m należy wziąć pod uwagę rosnące opory przepływu solanki, co może spowodować konieczność doboru odpowiedniej pompy obiegowej solanki. Odwierty do sond gruntowych wykonuje się po uprzednim ustaleniu wymaganej mocy chłodniczej źródła dolnego.
Kolektor gruntowy do pomp ciepła (poziome).
Drugim rozwiązaniem jest kolektor gruntowy, gdzie rozkłada się rury na równej głębokości do 2m poniżej poziomu gruntu na dużej powierzchni. Na tej głębokości słońce szybko regeneruje źródło po sezonie zimowym i pozwala na zakumulowanie wystarczającej ilości ciepła, aby było możliwe użytkowanie go w następnym sezonie grzewczym.
II. Powietrzna pompa ciepła
Dolnym źródłem w takich pompach ciepła jest ciepło z powietrza. Powietrzna pompa ciepła do produkcji energii cieplnej wykorzystuje ciepło zgromadzone w powietrzu i przekazuje je do górnego źródła tj. instalacji grzewczej w budynku. Pompy powietrzne posiadają niższą efektywność w stosunku do pomp gruntowych, jednak koszt inwestycyjny związany z ich montażem jest znacznie niższy. Technologia powietrznych pomp ciepła powietrze – woda dzieli się na dwa typy: SPLIT i MONOBLOK
- SPLIT – najbardziej wydajne pompy typu powietrze – woda. Instalacja pompy ciepła składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej zawierającej parowacz, sprężarkę oraz wewnętrznej tzw. hydro-moduł w którym przekazywana jest energia cieplną.
Układ tego typu połączony jest instalacją chłodniczą, w której krąży czynnik chłodniczy. W rozwiązaniu typu split energia cieplna przekazywana jest za pomocą skraplacza bezpośrednio do górnego źródła (wody kotłowej).
- MONOBLOK – rozwiązanie mniej rozbudowane od układu split, w jednej obudowie znajdują się wszystkie elementy instalacji chłodniczej: parowacz, sprężarka, skraplacz. Urządzenie typu monoblok umieszcza się na zewnątrz budynku i doprowadza do niego bezpośrednio lub pośrednio górne źródło.
Pompy ciepła Białystok ze względu na szereg korzyści szczególnie poleca montaż instalacji pomp ciepła w układzie typu SPLIT.
Pompy ciepła typu split, po uwzględnieniu wszystkich urządzeń pośrednich posiadają wyższe COP w stosunku do pomp typu monoblok.
Przykładowe realizacje:
Czym jest pompa ciepła?
Zacznijmy od podstaw – czym w ogóle jest pompa ciepła oraz za co odpowiada?
Należy do urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, w celu wytworzenia energii cieplnej. Pompa ciepła w efektywny sposób pobiera ciepło z otaczającego nas powietrza lub z gruntu. Decydując się na pompę ciepła wybieramy urządzenie o najwyższej efektywności energetycznej ze wszystkich urządzeń grzewczych. Może być wykorzystana do różnych celów: ogrzewania domu, basenu czy też wody użytkowej, zarówno we współpracy z istniejącym źródłem ciepła jak i jako samodzielna jednostka.
Budownictwo energooszczędne stawia na tego typu instalacje, ze względu na ich liczne korzyści nie tylko ekonomiczne i użytkowe, ale również ekologiczne. A to właśnie ten ostatni czynnik staje się coraz bardziej istotniejszy w związku z walką z trującym smogiem.
W jaki sposób działa pompa ciepła?
Zarówno powietrzna pompa ciepła, jak i ta gruntowa bądź przystosowana do CWU posiada właściwie identyczną zasadę działania. Jedyną różnicą jest źródło, z której pobierana jest energia. Pompa ciepła powietrzna pobierze ją z powietrza, a analogicznie pompa ciepła gruntowa pozyska ją z gruntu.
Szczegółowo opisaliśmy wszystkie etapy pracy instalacji na innej naszej podstronie „Jak działa pompa ciepła„, jednak poniżej tłumaczymy uproszczony schemat ich działania:
Pompa ciepła absorbuje ciepło zmagazynowane w środowisku naturalnym i w ekonomiczny sposób przetwarza je w energię cieplną zasilając system ogrzewania. Czynnik chłodniczy (gaz), pracuje w zamkniętym obiegu i paruje w niskich temperaturach.
Sprężarka pompy ciepła spręża ciśnienie czynnika chłodniczego doprowadzając do temperatury odpowiedniej do celów ogrzewania. Gratisowe ciepło słoneczne wraz z wykorzystaniem energii elektrycznej, która niezbędna jest do sprężania czynnika chłodniczego, dają w rezultacie ciepło pozwalające ogrzać budynek, wodę w basenie lub CWU.
Pompy ciepła - gruntowe i powietrzne - Białystok, Podlaskie
Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Brańsk, Choroszcz, Ciechanowiec, Czarna Białostocka, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Goniądz, Grajewo, Hajnówka, Jedwabne, Kleszczele, Knyszyn, Kolno, Lipsk, Łapy, Łomża, Mońki, Nowogród, Rajgród, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Stawiski, Suchowola, Supraśl, Suraż, Suwałki, Szczuczyn, Tykocin, Wasilków, Wysokie Mazowieckie, Zabłudów, Zambrów,