Klimakonwektory są połączeniem możliwości grzewczych grzejnika konwektorowego z możliwościami klimatyzatora i urządzenia wentylacyjnego. Klimakonwektor może w trybie grzewczym pracować jak zwykły grzejnik konwekcyjny wykorzystując zjawisko konwekcji i przepływ czynnika grzewczego przez powierzchne grzewcze. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na moc grzewczą, klimakonwektor uruchamia dodatkowo wentylator i jest w stanie w szybkim czasie podnieść temperaturę pomieszczenia.
Ogrzewanie klimakonwektorami
Należy zwrócić uwagę na fakt, że o ile standardowy grzejnik płytowy czy konwekcyjny charakteryzuje się mocą grzewcza do maksymalnie ok. 5kW mocy grzewczej, o tyle klimakonwektor z włączonym wentylatorem będzie miał już nawet 10-12kW mocy grzewczej. Jest to sprawa bardzo istotna w trakcie projektowania instalacji centralnego ogrzewania. Rzecz w tym, że jeśli mamy rurociągi projektowane pod zwykłe grzejniki (czyli mniejsze moce), to przy podłączeniu klimakonwektorów rozbiór ciepła przez nie może być większy niż możliwości transportowe rurociągu. Częściowo da się to skompensować zwiększając prędkość przepływu, ale wtedy zwiększają się także opory przepływu, co dodatkowo obciąża pompę obiegową. Należy to przewidzieć na etapie projektowania instalacji, lub wziąć pod uwagę przy przyjmowaniu mocy grzewczej klimakonwektorów. Klimakonwektor nie będzie w stanie wygenerować więcej mocy niż uzyska jej z instalacji.
Chłodzenie klimakonwektorem
Klimakonwektory dają także możliwość chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Wykonuje się je w wersji dwururowej i czterorurowej w zależności od projektowanej instalacji. W pierwszej wersji tymi samymi rurociągami podawane jest w okresie grzewczym ciepło, natomiast w lecie- chłód. Wadą tego rozwiązania jest niemożność równoczesnego grzania i chłodzenia poszczególnych pomieszczeń. W rozwiązaniach czterorurowych klimakonwektor ma oddzielne zasilenie w ciepło i w chłód. Dzięki temu możliwe jest chłodzenie np. pomieszczenia serwerowni, przy jednoczesnym ogrzewaniu innych pomieszczeń.
Klimakonwektory występują w wersjach montowanych jak zwykłe grzejniki pod oknem, a także do zabudowy w przestrzeni sufitu podwieszanego. W tym drugim rozwiązaniu w pomieszczeniu będzie widać tylko kratkę nawiewną i wywiewną klimakonwektora. Każdy klimakonwektor wyposażony jest we własny regulator z termostatem pomieszczeniowym, lub we wspólne sterowanie inteligentne. Niektóre klimakonwektory umożliwiają także realizację funkcji wentylacji pomieszczeń, dzięki możliwości pracy na powietrzu zewnętrznym.
Grzanie i chłodzenie pompą ciepła za pomocą klimakonwektora
Dużą zaletą klimakonwektorów jest możliwość połączenia ich z układami pomp ciepła. Wentylator umożliwia pracę w trybie grzewczym już przy niskich parametrach zasilania z instalacji pompy ciepła, natomiast w lecie umożliwia wykorzystanie chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła dostępne na rynku często umożliwiają wykorzystanie ich do chłodzenia pomieszczeń. Pasywne chłodzenie pompą ciepła (Natural Cooling w pompach Viessmann Vitocal) polega na oddawaniu nadmiaru ciepła z pomieszczenia do źródła dolnego pompy ciepła (sondy gruntowe, kolektor płaski, woda-woda). W takim przypadku jedynym kosztem chłodzenia jest koszt pracy pompy obiegowej solanki. Przy większym zapotrzebowaniu na chłód można wykorzystać system aktywnego chłodzenia (Active Cooling w pompach Viessmann Vitocal), jednak należy pamiętać, że wydajność chłodnicza takiego układu będzie zbliżona do wydajności chłodniczej źródła dolnego. Przy zbyt dużym obciążeniu źródła dolnego pompy ciepła można doprowadzić do zmniejszenia wydajności chłodniczej sondy czy kolektora gruntowego w przyszłości.
Przy wykorzystaniu chłodzenia klimakonwektorem należy do niego doprowadzić kanalizację dla odprowadzenia skroplin powstających z kondensującej pary wodnej z chłodzonego powietrza.
Chłodzenie pomieszczeń za pomocą klimakonwektora jest mniej agresywne niż klimatyzatorem i nie powoduje tak mocnego wysuszania powietrza. W odróżnieniu od układów chłodzenia ściennego czy podłogowego nie ma tu ograniczeń jeśli chodzi o wydajność. Przy chłodzeniu ściennym lub podłogowym ograniczenie narzuca tzw. punkt rosy. Jeśli podamy zbyt niski parametr wody chłodniczej do powierzchni chłodzących możemy doprowadzić do powstania zjawiska wykraplania pary wodnej na ścianach i podłodze, co doprowadzi to do zawilgocenia powierzchni. Zjawisko to eliminuje się montując czujnik punktu rosy. Przy chłodzeniu klimakonwektorami zjawisko to nie występuje, a skondensowana para wodna jest odprowadzana do kanalizacji.
Klimakonwektory sufitowe, kasetonowe, przypodłogowe, ścienne – Białystok/Podlaskie
Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Brańsk, Choroszcz, Ciechanowiec, Czarna Białostocka, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Goniądz, Grajewo, Hajnówka, Jedwabne, Kleszczele, Knyszyn, Kolno, Lipsk, Łapy, Łomża, Mońki, Nowogród, Rajgród, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Stawiski, Suchowola, Supraśl, Suraż, Suwałki, Szczuczyn, Tykocin, Wasilków, Wysokie Mazowieckie, Zabłudów, Zambrów,