Zacznij oszczędzać – postaw na wentylację z odzyskiem ciepła

SANITARKA Białystok oferuje profesjonalny montaż i serwis systemów rekuperacyjnych, dzięki którym w energooszczędny sposób zapewniony zostanie stały dopływ świeżego powietrza do budynku. Korzystając z innowacyjnych rekuperatorów odzyskasz energię (latem – ciepło, zimą – chłód) z powietrza usuwanego przez wentylację. Dzięki systemowi rekuperacji raz wytworzone ciepło zostanie wykorzystane ponownie – zużyte powietrze przekazuje bowiem swoją energię świeżemu powietrzu, nie mieszając się z nim. Decydując się na nowoczesną instalację rekuperacyjną, korzystasz z minimalnego zużycia energii i oszczędzasz, kiedy do Twojego domu, mieszkania czy biura nieustannie dociera świeże – ogrzane lub schłodzone powietrze.

Poznaj naszą ofertę systemu rekuperacji:

 •  sprawdzone, najwyższej klasy systemy rekuperacyjne renomowanych marek – wszystkie urządzenia są objęte gwarancją;
 • bezpłatny dojazd do klienta;
 • nawet 50%-owa oszczędność na ogrzewaniu budynku;
 • stała wymiana powietrza bez konieczności wietrzenia pomieszczeń;
 • filtrowanie dopływającego powietrza − filtr zatrzymuje większość zanieczyszczeń (kurzu, pyłów, owadów)
 • minimalne zużycie energii przy maksymalnej wydajności systemu;
 • bezgłośne działanie innowacyjnych rekuperatorów;
 • błyskawiczna realizacja zamówień − montaż zwykle w ciągu 24h;
 • indywidualne podejście do klienta;
 •  montaż i serwisowanie urządzeń przez wyszkolonych, doświadczonych fachowców i inżynierów;
 • atrakcyjne rabaty i upusty cen – żadnych ukrytych, dodatkowych kosztów;
 • fachowa pomoc i wsparcie specjalistów na każdym etapie realizacji projektu.

Co to rekuperacja i jak działa?

Wentylacja w budynku.

Poprawna wentylacja jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania mieszkańców i bezpieczeństwa samego obiektu budowlanego. Jeżeli nie będziemy wentylowali poprawnie budynku, już po kilku godzinach wzrośnie zawartość CO2 do poziomu ponadnormatywnego (standardowa zawartość co2 w powietrzu to 0,032%). Podwyższone stężenie dwutlenku jest niezdrowe dla ludzi i może powodować złe samopoczucie. Budynek w trakcie eksploatacji zbiera także w swoim wnętrzu wilgoć. Przy normalnie użytkowanym budynku będzie to nawet kilka litrów wody na dzień. Poprawna wentylacja pozwala na sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz usuwanie nadmiaru wilgoci.

Wentylacja grawitacyjna, straty wentylacyjne.

Poprawnie działająca wentylacja tradycyjna grawitacyjna pracuje dzięki zjawisku ciągu kominowego (kratki wentylacyjne w kominie wyciągają ciepłe powietrze z pomieszczeń), jednak nie będzie ona pracowała bez dostarczenia do budynku świeżego powietrza. Można to zrobić dzięki rozszczelnieniu okien lub zamontowaniu nawiewników okiennych lub ściennych. Nawiewniki mogą być higrosterowane czyli sterowane zawartością wilgoci w powietrzu. Jednak wentylacja grawitacyjna nie daje możliwości dokładnego sterowania wielkością wymiany powietrza i na dodatek usuwa poza budynek ciepło. Straty z tytułu poprawnie działającej wentylacji to nawet 40% energii dostarczonej do budynku w celu jego ogrzania.

Wentylacja mechaniczna, rekuperacja.

W nowoczesnych budynkach energooszczędnych i pasywnych coraz częściej stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperacją. Rekuperator wyposażony jest w wymiennik powietrza, w którym ciepło z usuwanego powietrza jest przekazywane do powietrza świeżego zasysanego z zewnątrz. Rekuperatory mają zabudowane wewnątrz wentylatory powietrza nawiewanego i wywiewnego, które wymuszają przepływ powietrza przez wymiennik. Wentylatory rekuperatora sterowane są w zależności od zapotrzebowania na wymianę powietrza. Standardowa wartość w budynku jednorodzinnym to ½ wymiany powietrza na godzinę. W okresie nocnym i przy nieobecności domowników rekuperator zmniejsza obroty obniżając tą wartość, w okresie zwiększonego zapotrzebowania – zwiększa obroty wentylatora.
Rekuperatory dystrybuują powietrze w budynku za pomocą kanałów wentylacyjnych i anemostatów nawiewnych i wywiewnych. Anemostaty to zawory służące do regulacji wielkości nawiewu/wywiewu w danym pomieszczeniu w zależności od jego kubatury i zapotrzebowania. Standardowo montuje się anemostaty wyciągowe w pomieszczeniach wilgotnych tj. kuchni, łazienkach, toaletach itp., natomiast anemostaty nawiewne w pomieszczeniach mieszkalnych. Odpowiednie przekroje szczelin pod drzwiami w pomieszczeniach pozwolą na swobodny przepływ powietrza w budynku. Taki układ pozwala także na utrzymanie różnych poziomów ciśnień w określonych pomieszczeniach, co owocuje tym, że zapachy nie będą się wydostawały z pomieszczeń wywiewnych. W kuchni, ze względu na dużą obecność tłuszczu w wywiewanym powietrzu, warto zamontować anemostat z filtrem tłuszczowym.
Rekuperatory z uwagi na wysoką sprawność zmniejszają koszty ogrzewania budynku nawet o 30-40% i zapewniają komfortowy pobyt z dobrym samopoczuciem.

Usuwanie wilgoci przez rekuperator.

Rekuperator razem z powietrzem wywiewanym usuwa z budynku nadmiar wilgoci. Para wodna zawarta w powietrzu skrapla się na wymienniku oddając ciepło do powietrza nawiewanego i jest odprowadzana do kanalizacji sanitarnej. Dlatego przy montażu instalacji rekuperacji należy pamiętać o wykonaniu instalacji kanalizacji sanitarnej w pobliżu urządzenia wentylacyjnego.

Rodzaje rekuperatorów.

Ze względu na rodzaj wymiennika można wyróżnić:

 

– rekuperator z wymiennikiem krzyżowym
– rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym
– rekuperator z wymiennikiem obrotowym
– rekuperatory z pompą ciepła powietrze woda

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym.

Wymiennik krzyżowy rekuperatora skonstruowany jest z płyt ułożonych na przemian sekcjami nawiewnymi i wywiewnymi. Powietrze nawiewane przepływa pod kątem prostym do powietrza wywiewanego. Wymienniki krzyżowe są dość proste w wykonaniu i łatwe w utrzymaniu. Często w rekuperatorach wykonane są one z tworzywa sztucznego z możliwością łatwego demontażu. Umożliwia to okresowe wyjmowanie i umycie wymiennika powietrza. Sprawność wymiennika krzyżowego w standardowym wykonaniu wynosi ok. 70%, jednak w wykonaniu specjalnym w rekuperatorach może wynosić nawet 95%. Na wymienniku krzyżowym wykrapla się para wodna z usuwanego powietrz, a w okresie zimowym może dochodzić do oszronienia powierzchni wymiennika. Zapobiega się temu dzięki wykorzystaniu grzałki elektrycznej na kanale nawiewnym świeżego powietrza albo gruntowemu wymiennikowi ciepła.

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym.

Wymiennik przeciwprądowy jest wykonany bardzo podobnie do wymiennika krzyżowego. Płyty sekcji nawiewnych i wywiewnych ułożone są tu z równoległym ułożeniem kanałów powietrznych. Powietrze nawiewane i wywiewane przepływa równolegle do siebie w przeciwnych kierunkach. W takim rozwiązaniu rekuperator osiąga sprawność na poziomie 85%. Podobnie jak w przypadku wymiennika powietrza krzyżowego możliwy jest łatwy demontaż wymiennika w celu jego okresowego czyszczenia. Wymienniki przeciwprądowe dość często spotyka się w domowych układach wentylacji z rekuperacją. Podobnie jak w przypadku wymiennika krzyżowego będzie tu występowała kondensacja pary wodnej z powietrza usuwanego i możliwe jest oszronienie wymiennika. Można temu zapobiegać dzięki montażowi grzałki elektrycznej na kanale wentylacyjnym powietrza nawiewanego  lub wykonaniu instalacji gruntowego wymiennika ciepła glikolowego lub powietrznego.

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym.

Wymiennik obrotowy jest skonstruowany na wirniku, który się obraca i elementy wymiennika przechodzą naprzemiennie przez kanał powietrza nawiewanego zimnego i wywiewanego ciepłego. Przekazują one ciepło ze sprawnością do 80%, jednak w tym wykonaniu powietrze wywiewane miesza się z nawiewanym. Kolejną wadą jest dość głośna sprawa, co ogranicza zastosowanie tego typu rekuperatorów w użytku domowym. Tego typu wymiennik najczęściej spotyka się w centralach wentylacyjnych w obiektach biurowych, centrach handlowych itp. Zaletą z kolei jest brak ryzyka oszronienia tego typu wymiennika. W obiektach wielkokubaturowych, gdzie centrale wentylacyjne można wyposażyć w wiele modułów utrzymania poprawnych parametrów powietrza, jest to optymalne rozwiązanie.

Rekuperator z pompą ciepła

Przy szybkim rozwoju technologii budowlanej budynki stają się coraz bardziej energooszczędne i okazuje się, że często całkowite zapotrzebowanie budynku może wynosić nawet tylko kilka kW. Do domów niskoenergetycznych i pasywnych dedykowane są centrale wentylacyjne, które ciepło z powietrza wywiewanego wykorzystują dodatkowo do podgrzewu wody grzewczej w instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Dla realizacji funkcji centralnego ogrzewania pompą ciepła powietrze woda pełniącą funkcje wentylacyjne budynek musi mieć naprawdę niskie zapotrzebowanie na ciepło, czyli wchodzi w grę raczej tyko dom pasywny. Jednak realizacja funkcji podgrzewu ciepłej wody użytkowej to rozwiązanie już dosyć popularne w systemach wentylacji z odzyskiem ciepła.

Wydajność rekuperatora.

Rekuperator należy dobrać do kubatury wentylowanego budynku. Wentylacja pomieszczeń musi być realizowana cały czas, więc niedopuszczalne jest dobieranie maksymalnej wydajności rekuperatora jako nominalnej. Jeżeli będziemy musieli potem eksploatować urządzenie wentylacyjne na maksymalnych obrotach żeby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza, to spowodujemy większe zużycie rekuperatora, energii elektrycznej i może taka praca generować hałas przepływającego powietrza w pomieszczeniach. Należy poprawnie dobrać wydajność rekuperatora tak, aby jego nominalna wydajność pozwalała uzyskać ½ wymiany powietrza w budynku w ciągu godziny. W godzinach nocnych, lub podczas nieobecności domowników możemy wtedy ustawić na regulatorze tryb oszczędnościowy mniejszej wymiany, natomiast przy większym zapotrzebowaniu na wymianę możemy zwiększyć wydajność do maksymalnej.

Instalacja wentylacyjna.

Bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji jest system dystrybucji powietrza. Już na etapie budowy warto przewidzieć przebieg kanałów wentylacyjnych w budynku i miejsce montażu rekuperatora. Jeżeli nie przewidzimy tego od razu, może wystąpić potem konieczność zabudowywania dużych kanałów wentylacyjnych ze stratą dla powierzchni użytkowej, funkcjonalności i wreszcie strony wizualnej pomieszczeń. Rekuperator należy umieścić możliwie w centralnej części budynku i od niego rozprowadza się kanały wentylacyjne nawiewne i wywiewne. Przekroje kanałów wentylacyjnych powinny być obliczone tak, żeby nie powodować wzrostu prędkości powietrza wentylacyjnego. Zwiększanie prędkości generuje niepożądane hałasy w instalacji wentylacji mechanicznej i dodatkowe opory przepływu które mogą utrudnić regulację instalacji wentylacji. Kanały wentylacyjne wykonuje się z rur wentylacyjnych stalowych sztywnych typu spiro zakończonych anemostatami nawiewnymi i wywiewnymi. Anemostaty to zawory służące do regulacji ilości nawiewanego lub wywiewanego powietrza. W przypadku długich rurociągów wentylacji można zastosować jeszcze przepustnice powietrza na kanałach dla ułatwienia regulacji.
System wentylacji projektuje się w ten sposób, żeby w pomieszczeniach tzw. „brudnych” czyli kuchni, łazienkach, toaletach itp. Zamontowane były wyciągi powietrza, natomiast w pomieszczeniach mieszkalnych (sypialnie, salon) kanały nawiewne. Dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza drzwi w pomieszczeniach powinny posiadać podcięcia wentylacyjne albo otwory wentylacyjne o powierzchni odpowiadającej polu przekroju anemostatu w tym pomieszczeniu umieszczonego. Dzięki temu wilgoć i nieprzyjemne zapachy nie wydostaną się do reszty budynku, bo kierunek cyrkulacji powietrza na to nie pozwoli (o podcięciach wentylacyjnych w drzwiach warto pamiętać w trakcie ich zamawiania- większość producentów oferuje fabryczne wykonanie takich podcięć, co nie będzie miało negatywnych skutków na gwarancję i zapewni ich estetyczne wykonanie).
Warto pamiętać o tym, żeby przynajmniej kanały nawiewne były zaizolowane termicznie. Chłodniejsze powietrze nawiewane może powodować kondensację pary wodnej na ściankach kanału wentylacyjnego i w efekcie uszkodzenia innych elementów budynku.
Niedopuszczalne jest wykonywanie instalacji wentylacji z przypadkowych materiałów takich jak rury kanalizacyjne itp. Użycie nieodpowiednich materiałów może powodować hałaśliwa pracę instalacji co będzie uciążliwe dla mieszkańców. Poprawnie wykonana instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją w budynku jednorodzinnym pracująca w trybie normalnym nie powinna być słyszalna nawet w nocy. Instalacja wentylacji z rur kanalizacyjnych jest także zagrożona powstawaniem ładunków elektrostatycznych w rurociągach, co może skutkować zbieraniem w nich zanieczyszczeń.

Montaż rekuperatora.

Sam rekuperator należy zamontować w centralnym miejscu budynku i poprawnie umocować. Rekuperator może zostać umocowany na dedykowanych zawiesiach na ścianie lub ustawiony na posadzce. W każdym przypadku powinno być to jednak zawsze wykonane na podkładkach gumowych, w celu uniknięcia przenoszenia ewentualnych wibracji wentylatora na konstrukcję budynku.
Rekuperatory pozwalają utrzymać w budynku mieszkalnym odpowiednią świeżość powietrza, jednak mogą pełnić tez inne funkcje.

W zależności od wyposażenia rekuperator może być sterowany za pomocą czujnika tlenku węgla w pomieszczeniach i będzie on zwiększał wydajność w momencie wzrostu stężenia tlenku wegla powyżej wymaganego. Jest możliwe także sterowanie wilgotnością powietrza pomieszczeń i uniknięcie zbyt dużej i zbyt małej zawartości wilgoci w pomieszczeniach.
Przy połączeniu z układem chłodzenia można też realizować funkcję chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń przy wykorzystaniu kanałów wentylacyjnych. Na kanale nawiewnym montuje się nagrzewnice odbierająca nadmiar ciepła z powietrza nawiewanego w okresie letnim, lub podgrzewającą je w okresie grzewczym. Nagrzewnica może być zasilania chłodem z agregatu chłodniczego lub z gruntowego wymiennika ciepła. Gruntowy wymiennik ciepła pozwoli na uniknięcie szronienia wymiennika w okresie zimowych przez podgrzewanie ciepłem gruntu powietrza nawiewanego i pozwoli na chłodzenie tego powietrza w lecie.
Gruntowy wymiennik ciepła może być wykonany jako gruntowy glikolowy wymiennik ciepła i jako powietrzny wymiennik ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła.

Słońce jest niewyczerpanym źródłem darmowej, odnawialnej energii i warto wykorzystywać jego możliwości. Jednym ze sposobów wykorzystania tej energii odnawialnej jest wykonanie gruntowego wymiennika ciepła. Grunt jest nagrzewany przez promienie słoneczne i posiada w sobie ogromny potencjał energetyczny. Jeżeli nawet w okresie zimowym odbierzemy z niego tą energię, to zostanie ona uzupełniona energią słoneczną już na początku wiosny.

Gruntowy wymiennik ciepła występuje w dwóch wersjach wykonania:

– glikolowy gruntowy wymiennik ciepła
– powietrzny gruntowy wymiennik ciepła

Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła.

Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła jest rozwiązaniem stosowanym także jako źródło dolne dla pomp ciepła solanka woda. Jego wykonanie polega na ułożeniu tworzywowych rur w ziemi na głębokości do 2m poniżej poziomu gruntu. Głębsze umieszczanie gruntowego wymiennika ciepła nie ma sensu, ponieważ to właśnie do takiej głębokości Słońce ma możliwość regenerowania źródła dolnego. Rury są napełniane płynem niezamarzającym zwanym solanką (z reguły jest to roztwór wodny glikolu propylenowego lub alkoholu) i wprowadzane do budynku. Tutaj rury gruntowego wymiennika ciepła podłączane są do stacji pompowo- wymiennikowej, która przekazuje ciepło do powietrza w kanale wentylacyjnym. Grunt na tej głębokości będzie miał stabilną temperaturę powyżej zera przez cały okres grzewczy, oczywiście należy zapewnić odpowiednią jego powierzchnie. Wykonanie instalacji gruntowego wymiennika ciepła nie jest zadaniem czasochłonnym, jednak warto o nim pomyśleć przed zagospodarowanie ogrodu i wykonaniem izolacji ścian fundamentów.

Wydajność gruntowego wymiennika ciepła.

Wydajność kolektora gruntowego to od ok. 10W/m2 do 35W/m2 i zależy ona od rodzaju gruntu. Najmniej wydajne będą grunty piaszczyste suche, najbardziej grunt wodonośny. Moc i wielkość gruntowego wymiennika ciepła należy dostosować do zapotrzebowania rekuperatora.

Chłodzenie rekuperatorem.

Dzięki zastosowaniu kolektora gruntowego możemy go wykorzystywać także w okresie letnim do chłodzenia nawiewanego powietrza. Znacząco podniesie to komfort użytkowania budynku w upalne dni bez konieczności montażu klimatyzatora i nie podniesie kosztów eksploatacji. Dodatkowo letnie chłodzenie wymiennikiem gruntowym wspomaga jego regenerację przed okresem grzewczym. Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła do rekuperatora można oczywiście wykonywać także w formie pionowych sond gruntowych takich jak do pomp ciepła, jednak z uwagi na wyższe koszty jest to rzadko stosowane rozwiązanie. Połączenie hydrauliczne instalacji wygląda podobnie w obydwu sytuacjach.

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła.

Powietrzny gruntowy wymiennik ciepła wykonuje się przez instalację rur wymiennika ciepła w gruncie na głębokości 1,5-2m poniżej poziomu gruntu. Będą to rury o przekroju przynajmniej takim samym, a z reguły większym od przekroju rury ssącej rekuperatora. Rury układa się w ziemi w układzie Tichelmanna, jako meander lub pierścieniowo wokół budynku. Na zakończeniu takiego gruntowego wymiennika powietrznego montuje się czerpnię terenową, służącą do zasysania powietrza zewnętrznego. Powietrze przebywając całą drogę przez rurociąg GWC ogrzewa się od ziemi i trafia do rekuperatora. Warto w trakcie projektowania takiej instalacji sprawdzić, czy konkretny planowany rekuperator jest przystosowany do stosowania z gruntowym wymiennikiem ciepła. Wymagany jest odpowiedni spręż wentylatora dla wymuszenia przepływu powietrza a nie każdy rekuperator może taką wydajność posiadać. Podobnie jak w przypadku glikolowego gruntowego wymiennika ciepła możliwe jest chłodzenie letnie za pomocą rekuperatora. Nie jest tu konieczna instalacja żadnych wymienników pośrednich. Bardzo istotnym jest jednak zwrócenie uwagi na fakt, że w trakcie pracy w trybie chłodzenia powietrze zewnętrzne trafia do rury zakopanej pod ziemią i spotyka się tam z chłodnymi ściankami. Zawsze w takiej sytuacji nastąpi kondensacja pary wodnej i jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniego odprowadzenia, może okazać się że kolektor gruntowy „zapełni” się wodą i przestanie pracować. Konieczne jest wykonanie odprowadzenia tej skondensowanej wody.

Gruntowy wymiennik ciepła z rur kanalizacyjnych.

Często widuje się wykonywanie przez firmy instalacyjne GWC ze zwykłych rur kanalizacyjnych. Oczywiście system taki będzie funkcjonował, jednak zwykła rura PCW nie zapewnia odpowiedniej ochrony antybakteryjnej systemu wentylacyjnego ani przewodności cieplnej. Warunki panujące w gruntowym wymienniku ciepła sprzyjają rozwoju bakterii i grzybów i wymagają stosowania specjalnych, antybakteryjnych rur kolektora gruntowego powietrznego. Jednym z takich rozwiązań jest system Awadukt Thermo firmy Rehau, który zawiera kompleksowe i systemowe rozwiązanie kwestii GWC. Wewnętrzna część rury pokrywana jest w tym rozwiązaniu cząstkami srebra, co utrudnia rozwój drobnoustrojów, a ochrona utrzymuje się przez cały czas pracy wymiennika. System zawiera także układy czerpni terenowych oraz odprowadzenia skroplin.

Wydajność gruntowego powietrznego wymiennika ciepła.

Odpowiednio dobrany, zaprojektowany i wykonany gruntowy powietrzny wymiennik ciepła jest w stanie zapewnić dodatnią temperaturę powietrza nawiewanego nawet przy dużych mrozach. Umożliwia to rezygnację z dodatkowego podgrzewu powietrza nawiewanego rekuperatora za pomocą grzałki elektrycznej.

Wydajność rekuperatora.

Jeżeli decydujemy się na gruntowy  powietrzny wymiennik ciepła, powinniśmy dobrze dobrać do niego rekuperator. Nie każdy rekuperator jest przystosowany do pracy z GWC  ze względu na dodatkowe opory generowane przez wymiennik gruntowy.
Najbezpieczniejsza sytuacją jest powierzenie jednemu wykonawcy montażu rekuperatora, instalacji wentylacji i gruntowego wymiennika ciepła . W ten sposób unikniemy jakichkolwiek problemów z późniejszą kompatybilnością systemów.

Firma Sanitarka Białystok wykonuje instalacje wentylacji, rekuperacji, gruntowe wymienniki ciepła glikolowe i powietrzne w oparciu o urządzenia wiodących producentów. Proponujemy rekuperatory Viessmann Vitovent, Nikol oraz Zehnder.

Kilka naszych realizacji z instalacji rekuperacji:

Rekuperacja, wentylacja mechaniczna - Białystok, Podlaskie

Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Brańsk, Choroszcz, Ciechanowiec, Czarna Białostocka, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Goniądz, Grajewo, Hajnówka, Jedwabne, Kleszczele, Knyszyn, Kolno, Lipsk, Łapy, Łomża, Mońki, Nowogród, Rajgród, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Stawiski, Suchowola, Supraśl, Suraż, Suwałki, Szczuczyn, Tykocin, Wasilków, Wysokie Mazowieckie, Zabłudów, Zambrów,