Grzejnik przez lata był nieodzownym składnikiem instalacji grzewczej, który decydował często o rozmieszczeniu wyposażenia pomieszczeń. To z powodu grzejnika musieliśmy decydować gdzie powinien stać regał, biurko czy łóżko, to grzejnik nie dawał nam możliwości powieszenia na oknie ciężkich zasłon. Od wielu lat stosuje się już jednak inne rozwiązania, które pozwalają na eliminację grzejników z pomieszczeń albo ograniczenie ich ilości.

 

Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe.

Ułożone rury są podgrzewane przede wszystkim wodą. Dlatego też ogrzewanie podłogowe czy też ogrzewanie ścienne można w prosty sposób połączyć z pompą ciepła. Połączone instalacje zapewnią najwyższy komfort użytkowania domu i doskonałą efektywność cieplną. Dodatkowo, na skuteczność z jaką działa ogrzewanie podłogowe wodne ma wpływ wykorzystanie termostatu, który odpowiednio zaprogramowany zapewnia komfort grzania Twojego domu w Białymstoku przez cały sezon.

 

SANITARKA Białystok w ramach swoich usług wykonuje instalacje ogrzewania podłogowego w domach w Białymstoku i okolicach. Naszym klientom sugerujemy wyłącznie sprawdzone rozwiązania, takie jak wodne ogrzewanie ścienne i podłogowe, które cieszą się obecnie dużą popularnością. Ten trend nie dziwi — wspomniane instalacje przekładają się nie tylko na komfort domowników oraz ich gości, ale także podnoszą wartość nieruchomości i jej prestiż. Zastosowanie markowych urządzeń i nowoczesnych systemów sprawia, że ogrzewanie podłogowe wodne ma realny wpływ na standard codziennego życia. Ponadto, wodne ogrzewanie podłogowe pozwala zrezygnować z mało estetycznych grzejników, jednocześnie oszczędzając miejsce potrzebne na ich montaż.

ogrzewanie podlogowe bialystok

Zalety ogrzewania podłogowego / podłogówki:

  • Ogrzewanie podłogowe to czystsze powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach oraz brak unoszącego się kurzu jest zalecane alergikom,
  • Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny dla człowieka rozkład temperatury – udowodniono iż taki rozkład wpływa korzystnie na nasze samopoczucie,
  • Ogrzewanie podłogowe jest naturalną formą ogrzewania człowieka na podobieństwo naturalnego  promieniowania słonecznego,
  • Ogrzewanie podłogowe jest dużo tańsze w eksploatacji – dzięki podłogówce oszczędzamy nawet 25-30% kosztów za ogrzewanie,
  • Ogrzewanie podłogowe ma wpływ na estetykę a aranżacja pomieszczeń staje się łatwiejsza,

Wszyscy producenci zgodnie podkreślają iż podłogówka to obecnie najlepszy system grzewczy dedykowany pod domy mieszkalne. Szczególnie zachęcamy mieszkańców Białegostoku do montażu podłogówki we współpracy z pompami ciepła czy kotłami gazowymi budując instalacje ogrzewania o wysokiej sprawności energetycznej.

Moc ogrzewania podłogowego.

Moc ogrzewania podłogowego waha się od ok. 50W/m2 do nawet 200W/m2 i zależy od wielu czynników, m.in.:

– temperatury zasilania instalacji- gęstości ułożenia rur i ich średnicy
– grubości i rodzaju posadzki nad rurami grzewczymi
– rodzaju wykończenia posadzki (parkiet, kamień, wykładzina)
– rodzaju izolacji termicznej pod płytą grzejną.
– prędkości przepływu czynnika grzewczego

Dla pomieszczeń stałego przebywania ludzi należy przyjmować moc grzewczą ogrzewania podłogowego na poziomie ok. 70W/m2, większe moce można przyjmować w łazienkach i pomieszczeniach pobytu chwilowego oraz w strefach brzegowych. Standardową gęstością ułożenia rur przy takiej mocy będzie od 15 do 25cm, wymagana temperatura zasilania nie powinna wtedy przekraczać 35oC nawet przy dużych mrozach.

(Bardzo dużym błędem w pierwszych latach montowania ogrzewania podłogowego w naszym kraju było projektowanie za dużej mocy grzewczej w pomieszczeniach mieszkalnych, lub niedoszacowanie jej na etapie wykonania i potem „podkręcanie” mocy temperaturą zasilania. Jeżeli temperatura podłogi będzie wynosiła ponad 35oC, to będzie ona odczuwalna dla człowieka jako „ciepła”. O ile jest to przyjemne np. w łazience, lub w wiatrołapie gdzie wchodzimy zmarznięci, o tyle w salonie będzie powodowała ociężałość, uczucie spuchniętych stóp itp.)

Poprawnie zaprojektowane i wykonane ogrzewanie podłogowe nie będzie powodowało żadnych negatywnych odczuć i dolegliwości a wręcz przeciwnie- jest najzdrowszym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Jako że człowiek odczuwa temperaturę jako średnią arytmetyczną temperatury powietrza i przegród, to przy temperaturze podłogi na poziomie 24oC będzie odczuwał komfort, mimo że w pomieszczeniu będzie np. 18oC. Oznacza to przebywanie w bardziej optymalnych dla funkcjonowania człowieka temperaturach oraz oszczędności energii (obniżenie tempetatury pomieszczenia o 1oC oznacza oszczędnośc ok. 6%). Ogrzewanie podłogowe ma bardzo korzystny dla człowieka rozkład temperatur, tzn. najcieplej jest przy podłodze, tam gdzie tego potrzebujemy, natomiast na wysokości głowy będzie to już ok. 16oC, czyli temperatura idealna.
Utrzymywanie ciepła do poziomu ok. 2m od podłogi oznacza też, że ogrzewanie podłogowe jest świetnym rozwiązaniem dla pomieszczeń wysokich- tam gdzie grzejnik pracując wysokimi temperaturami przegrzewałby przestrzeń pod dachem „dmuchając” ciepłym powietrzem- tam podłogówka sprawdzi się najlepiej.

Wydajność ogrzewania podłogowego na poziomie 70W/m2, przy zestawieniu jej z zapotrzebowaniem cieplnym dzisiejszych domów na poziomie <50W/m2 oznacza, że jesteśmy w stanie ogrzać ogrzewaniem podłogowym każde pomieszczenie, o ile będziemy mieli dostępną wystarczająca powierzchnię.
Przy dużych powierzchniach szklanych projektuje się tzw. „strefę brzegową” szerokości ok. 0,5mb, gdzie stosuje się większe zagęszczenie rur grzejnych dla przełamania strat generowanych prze okno, drzwi tarasowe itp. Zwiększenie mocy w tych miejscach nie ma negatywnego wpływu na mieszkańców, ponieważ nie przebywają oni tam ciągle.

Ogrzewanie podłogowe pod parkietem lub wykładziną

Na dzień dzisiejszy ogrzewanie płaszczyznowe można stosować pod każdy rodzaj wykończenia posadzki, pod warunkiem uwzględnienia pewnych kwestii. Na pewno w pierwszej kolejności należy poprawnie dobrać materiał wykończenia, by mógł być stosowany na ogrzewaniu podłogowym. W tym celu wykonawca takiej podłogi musi wiedzieć, że będzie pod nią ogrzewanie. Następnie konieczne jest podanie nam, na etapie projektowania instalacji, grubości tego materiału i współczynnika oporu cieplnego parkietu/wykładziny.
Jeżeli materiały wykończeniowe, układ rur grzejnych i temperatury zasilania zostaną uzgodnione pomiędzy wykonawcą podłóg a nami jako wykonawcami instalacji ogrzewania podłogowego, to na pewno będą się Państwo mogli cieszyć ciepłem bez grzejników przy każdym rodzaju powierzchni.

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe- idealne połączenie.

Ogrzewanie podłogowe, razem z warstwą posadzki stanowią grzejnik o dużej powierzchni. To właśnie dzięki jego powierzchni, wielokrotnie większej od tradycyjnego grzejnika, możemy pracować dużo niższymi temperaturami zasilania instalacji.
Instalacje ogrzewania podłogowego, jako instalacji niskotemperaturowe, są szczególnie rekomendowane przy instalacjach z pompami ciepła  i kotłami kondensacyjnymi, chociaż nawet kocioł na paliwo stałe nie zmniejsza możliwości jego stosowania. Przy instalacji pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe pozwala na uzyskanie najwyższych sprawności COP pompy ciepła, co przekłada się na oszczędności w eksploatacji. Także kocioł kondensacyjny będzie miał idealne warunki do kondensacji przy pracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym. W przypadku stosowania kotła na paliwo stałe, należy zastosować mieszacz, który obniży temperaturę zasilania ogrzewania podłogowego.

Klika naszych realizacji:

Rozdzielacze

Rozdzielacze obiegów grzewczych, przeznaczone są do stosowania w wodnych płaszczyznowych systemach ogrzewania podłogowego.

Rura

Rura wielowarstwowa do systemów ogrzewania podłogowego. Gwarantuje bezpieczeństwo eksploatacji.

Folia

Folia do systemów ogrzewania podłogowego z podziałką ułatwiającą układanie rury.

Regulator

Termostat pokojowy do układu regulacji temperatury ogrzewania podłogowego pojedynczego pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe, podłogówka - Białystok, Podlaskie

Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Brańsk, Choroszcz, Ciechanowiec, Czarna Białostocka, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Goniądz, Grajewo, Hajnówka, Jedwabne, Kleszczele, Knyszyn, Kolno, Lipsk, Łapy, Łomża, Mońki, Nowogród, Rajgród, Sejny, Siemiatycze, Sokółka, Stawiski, Suchowola, Supraśl, Suraż, Suwałki, Szczuczyn, Tykocin, Wasilków, Wysokie Mazowieckie, Zabłudów, Zambrów,